sonda
VCF.pl - Strona Główna
Panel użytkownika załóż konto przypomnienie hasła
RSS RSS

23. NICOLAS OTAMENDI

« Wstecz

Mata

imię i nazwisko: Nicolás Hermán Gonzalo Otamendi
narodowość: Argentyńczyk
data urodzenia: 12.02.1988r.
miejsce urodzenia: Buenos Aires
wzrost/waga: 183 cm/75 kg
kluby: Vélez Sársfield, FC Porto, Atlético Mineiro

Biografia

Urodzony w Buenos Aires piłkarz seniorską karierę rozpoczynał w 2008 roku. Wówczas w wieku 20 lat przeniósł się z grup młodzieżowych do pierwszej drużyny Vélez Sársfield. W maju, dokładnie ósmego dnia tego miesiąca Nicolás zadebiutował w trykocie zespołu, kiedy rywalem było Rosario Central. Otamendi w Vélez grał przez dwa lata zaliczając na placu gry równe 40 spotkań, w których zdobył jedną bramkę, kiedy jego ekipa mierzyła się z Arsenalem de Sarandí. Jeszcze jako piłkarz Vélez zadebiutował w koszulce reprezentacji. W eliminacach do Mundialu w Niemczech Nico występował dwukrotnie jako środkowy obrońca: najpierw przeciwko Ekwadorowi (0:2), później przeciwko Brazylii (1:3). W wygranym 1:0 meczu z Urugwajem został ustawiony jako prawy obrońca.

Na tydzień przed zamknięciem letniego okienka transferowego w 2010 roku Otamendi za kwotę 4 mln € trafił do FC Porto. Działaczy Smoków do zakupu skusiła dobra postawa obrońcy nie tylko w lidze argentyńskiej, ale również niezły występ piłkarza na Mundialu w RPA. Pomimo, iż jego reprezentacja nie zawojowała całego turnieju on sam za grę na środku obrony zebrał dość pochlebne noty, zwłaszcza za spotkania fazy grupowej — po meczu z Grecją ówczesny selekcjoner, Diego Maradona, stwierdził, że Nico był najlepszym piłkarzem na boisku. Niestety, po meczu z Niemcami, który zakończył przygodę Argentyńczyków na Mundialu, na reprezentację Albicelestes spadła fala krytyki: Otamendi miał być jednym z głównych winowajców straconych bramek, a Diego Maradonie zarzucono, iż w tak ważnym meczu wystawił stopera na pozycji prawego obrońcy. Mimo to Otamendi wielokrotnie podkreślał, iż pragnie reprezentować barwy narodowe, niezależnie od pozycji na jakiej występuje.

Argentyński defensor przez trzy sezony był prawdziwym filarem defensywy Smoków, z którą zdobył trzy mistrzostwa Portugalii, a przede wszystkim w 2011 roku puchar Ligi Europy. W sezonie 13/14 jego sytuacja w klubie zrobiła się skomplikowana, on sam stał się niechciany wi pozostał zmuszony opuścić Estádio do Dragão. Łącznie w barwach zespołu „Smoków” Nico rozegrał 77 meczów strzelając przy tym siedem goli.

W styczniu 2014 roku Valencia nie zdążyła sfinalizować zakupu przed zamknięciem okienka, gdyż dokumenty potrzebne do zarejestrowania piłkarza zostały dosłane już po północy, ostatniego dnia okienka. Ostatecznie kilka dni później okazało się, iż Otamendi zostanie zawodnikiem Valencii za kwotę 12 mln €, a najbliższe pół roku spędzi na zasadzie wypożyczenia w Atlético Mineiro. W lipcu 2014 roku Otamendi dołączył do Valencii na 5 kolejnych sezonów, stając się jednym z najpewniejszych punktów walenckiej defensywy.

« Wstecz