VCF.pl - Strona Główna
Panel użytkownika załóż konto przypomnienie hasła
RSS RSS

VALENCIA CF – AKTUALNOŚCI

Las Palmas vs. Valencia — zapowiedź

Krystian Porębski | Marcin Śliwnicki, 02.04.2016; 03:16

Pierwszy test Pako

Zmiana warty zobowiązuje i wszyscy oczekują lepszej gry, już od pierwszego meczu. W tym jednak Valencia zmierzy się na trudnym terenie z dobrze dysponowanym Las Palmas…

Z lotu Nietoperza

Na pytania odpowiedział Marcin Śliwnicki:

Gary Neville zwolniony, jak podsumowałbyś jego pobyt na Mestalla?

Naprawdę pytasz? No dobrze… Zacznę może od plusów, bo ich jest niestety mniej… Na pewno zabranie opaski Daniemu, widać było że nie radził sobie już z presją. Na pewno to, że prawie zawsze, gdy drużyna jako pierwsza traciła bramkę lub bramki, była wstanie odpowiedzieć. Oczywiście, nie zawsze przynosiło to punkty, nie mówiąc już o zwycięstwach. Niemniej zawodnicy motywowali się wtedy wyjątkowo… A minusy? Fatalna postawa w prawie każdym możliwym aspekcie gry w piłkę. Pozwolisz, że dalszych cierpień nam oszczędzę.

Nowym trenerem Valencii został Pako Ayestaran. Słuszny wybór? Myślisz, że ma szanse zostać pierwszym szkoleniowcem dłużej, niż do końca sezonu?

Hmm, zobaczymy. Wydaje się być fajnym gościem, warsztat trenerski ma na pewno lepszy niż Gary… Ale ja jednak skłaniałbym się ku szkoleniowcowi doświadczonemu, więc chciałbym od następnego sezonu, aby Pako — o ile sam będzie ku temu skłonny — znów został asystentem. Ale tym razem kogoś pokroju Pellegriniego.

Kończąc wątek trenerski. Głośny zrobił się temat Mourinho. Uważasz to za realny temat? Jak w ogóle się na to zapatrujesz?

Jeśli ma zarabiać tak kosmiczne pieniądze, o jakich mówią media, to na dzień dobry mówię mu do widzenia. Dziewiętnaście mln ₤ za sezon? Kpina. Nie tędy droga, panie Lim. Gdyby spojrzeć jednak na samo trenerskie CV, to jestem na tak. Mimo, iż ostatnie wyniki z Chelsea nie powalały.

Las Palmas, przeciwnik groźny, o czym przekonały się Villarreal, Eibar czy Real Sociedad. Jak oceniasz nasze szanse?

Liczę, że po tych kilku dniach bez Gary’ego u sterów drużyna będzie już lekko poskładana przez Pako. Choćby tylko z użyciem szarej taśmy. Jest szansa na zwycięstwo, choć „Kanarki” potrafią sprawiać problemy.

Parejo może odejść po sezonie. Nikt nie wątpi w to, że zespół potrzebuje zmian i być może sztab powinien zacząć od środka pola. Ale czy akurat od Daniego?

Niechętnie to piszę, bo w sumie lubię Daniego. Ale jeśli zespół ma przejść gruntowną przebudowę, to chyba nie można patrzeć na sentymenty. To samo z Piattim. Wiele fajnych spotkań w Valencii zagrali, to fakt. Ale obecnie są bardzo pod formą i chyba nie ma co się zastanawiać. Szybkie i zdecydowane cięcie. Chyba, że jakimś cudem do lata złapią życiową dyspozycję, wtedy będziemy się zastanawiać.

Toni Martinez w West Ham United, Ferhatem interesuje się Juventus. Nie martwi Cię to, że klub nie zawalczył o napastnika i po raz kolejny wypuszczamy jeden z większych talentów?

Martwi. Martwi mnie od dawna cała polityka jeśli chodzi o naszą szkółkę i Mestalletę. Ale to jest temat na dłuższe rozważania. Powiem tylko, że nie zaakceptuje nigdy kupowania na potęgę, za grube miliony, podczas gdy nie chcemy korzystać z bogactwa szkoleniowego, jakim dysponujemy. To jest po prostu żałosne…

Pako uzdrowiciel

Pako Ayestarán to szkoleniowiec uznany, ale jednak jako asystent, czy zwykły trener, a nie ten, który sam prowadzi drużynę. Stoi więc przed bardzo trudnym zadaniem, aby udowodnić, że daną mu szansę potrafi wykorzystać i że La Liga w tym fachu to nie są dla niego zbyt wysokie progi. Co może odmienić Pako?

Przede wszystkim doceniany jest za swoje bezpośrednie podejście do zawodników. Uważa, że do każdego trzeba dotrzeć inaczej, osobiście. Nie ma problemów w kontaktach z piłkarzami i według niektórych, potrafi do nich dotrzeć. To też niesie za sobą pewne konsekwencje.

Nasz nowy trener nie lubi, kiedy odpowiedzialność i obowiązki są bardzo rozproszone, tak jak to miało miejsce w ostatnich miesiącach. Być może nie bezpośrednio wskazywał, ale delikatnie zasugerował, że to jeden z dotychczasowych problemów. Na ławce od teraz będzie przebywało mniej osób. Sam zresztą często instruował indywidualnie poszczególnych zawodników, na prośbę Gary’ego Neville’a. Czy to przed wejściem, czy to w trakcie meczu już grających zawodników.

Teraz Pako dostanie szanse wykazania się na najwyższym poziomie. Na pierwszy ogień dostaje drużynę, która na papierze być może nie powala, ale w ostatnim czasie grała bardzo solidny futbol. Trudno sobie wyobrażać, że w tak krótkim czasie Valencia pod rządami Pako zdołała odegnać wszelkie zło, jakie siedziało i nadal zapewne siedzi w tym zespole. Nie zmienia to faktu, że efekt nowej miotły i skonkretyzowanie działań sztabu, a nie całkowite rozdrobnienie, jakie miało do tej pory miejsce, może wpłynąć bardzo pozytywnie.

Trudno nie zgodzić się ze szkoleniowcem, że czterech czy pięciu trenerów na raz, przekazujących swoje wskazówki poszczególnym zawodnikom, to zdecydowanie za dużo. Wiadomo, że każdy ma jakąś wizję futbolu i nawet jeśli wszystko zostało obgadane, w ten sposób wprowadzane do zespołu nie musiało być szczególnie spójne. Czy jednak problem Valencii był tak banalny i w sobotnim spotkaniu zobaczymy całkowicie odmienionych Nietoperzy?

Przypominamy o tegorocznej edycji Forumowego Typera. Nagrody funduje sklep piłkarski ISS-sport oferujący oficjalne koszulki piłkarskie VCF.

Wszystkich kibiców zapraszamy serdecznie do odwiedzenia naszego kanału IRC!, strony Lajfy.com, gdzie w trakcie meczu trwać będzie relacja tekstowa oraz strony sporticos.com, która prezentuje statystyki związane z meczami piłkarskimi.

Kategoria: Mecze | własne skomentuj Skomentuj (0)

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy.