VCF.pl - Strona Główna
Panel użytkownika załóż konto przypomnienie hasła
RSS RSS

VALENCIA CF – AKTUALNOŚCI

Valencia drugą, najmłodszą drużyną w Europie

Kamil Guziak, 02.04.2015; 22:20

W młodości siła?

Rewolucja kadrowa, jaka nastąpiła w Valencii wraz z rozpoczęciem obecnego sezonu, polegająca na znacznym odmłodzeniu kadry zespołu niosła za sobą ryzyko związane z brakiem doświadczenia. Okazuje się, że mimo niskiej średniej wieku, Valencia jest w ścisłej europejskiej czołówce.

Drużyna Nuno jest obecnie drugą najmłodszą drużyną w Europie, biorąc pod uwagę wyłącznie najlepsze drużyny najmocniejszych lig. Mimo tego, że drużyna jest dość młoda, to pokazała już i wciąż udowadnia, że stwierdzenie „w młodości siła” nabiera na znaczeniu. W lidze hiszpańskiej niema młodszej ekipy od „Nietoperzy”, a mimo to zajmują oni trzecią lokatę w ligowej tabeli, z dużą szansą poprawy tego osiągnięcia, na co drużyna ma dziesięć kolejek.

Latem br. Valencia dokonała kilku znaczących inwestycji w młodych graczy, takich jak Rodrigo Moreno, De Paul, André Gomes, Mustafi czy Cancelo. Dołączyli oni do będących już częścią drużyny Gayi, Vezo oraz Paco Alcácera, którzy od początku stanowić mieli przyszłość zespołu z Mestalla. Odmłodzenie kadry nastąpiło także dzięki opuszczeniu drużyny przez graczy zaawansowanych wiekowo, takich jak Keita, Senderos, Mathieu, Costa czy Postiga.

Na chwilę obecną kadra Valencii jest jedną z najmłodszych w ścisłej europejskiej czołówce, ze średnią wieku 24,35 lat. Najlepszy w tej klasyfikacji jest aktualny wicelider francuskiej Ligue 1 — Olympique Lyon. Średnia wieku tej drużyny to dokładnie 24,03 lat.

Jak się okazuje, kierunek obrany przez Valencię przez rozpoczęciem sezonu jest właściwy, ponieważ dowodzony przez Nuno zespół wykazuje doskonałą wydajność, bezpośrednio przekładającą się na wyniki i pozycję w ligowej tabeli. Analizując wyniki najlepszych drużyn Starego Kontynentu, prawie żaden zespół ze średnią wieku poniżej 26 lat nie dorównuje Valencii. Podobną wydajność prezentuje obecnie wyłącznie reprezentant niemieckiej Bundesligi — Wolfsburg, który w 26 meczach zgromadził 54 punkty, co w porównaniu do osiągnięć „Nietoperzy”, stawia Niemców wysoko w tej klasyfikacji.

Nie należy zapominać, że drużynę prowadzi równie młody, jak na zawód trenera — Nuno. Mimo, iż to dopiero trzeci sezon Portugalczyka na ławce trenerskiej w najwyższej klasie rozgrywkowej, to pokazuje on, jak współpracować z młodzieżą. Doskonała postawa drużyny na boisku, nie byłaby możliwa gdyby nie obecność w zespole doświadczonych zawodników, weteranów piłkarskich. Połączenie młodości z doświadczeniem takich zawodników jak Javi Fuego, Diego Alves, Negredo, Enzo Pérez czy Otamendi daje młodszym piłkarzom dodatkową dawkę dojrzałości, której potrzebuje każdy zespół.

Można zaryzykować stwierdzenie, że władze Valencii przekonały się do słuszności polityki klubu oraz założeń projektu sportowego, opierającego się na połączeniu młodości z dojrzałością piłkarską i podobny model zastosowany zostanie w kolejnym sezonie. Intencją klubu jest wzmocnienie drużyny w kilku specyficznych formacjach doświadczonymi i sprawdzonymi piłkarzami, którzy wniosą do drużyny istotne wartości, takie jak doświadczenie, z którego czerpać mają młodsi zawodnicy Valencii.

Kategoria: Ogólne | PlazaDeportiva skomentuj Skomentuj (0)

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy.