VCF.pl - Strona Główna
Panel użytkownika załóż konto przypomnienie hasła
RSS RSS

VALENCIA CF – AKTUALNOŚCI

Zmiany w podziale praw do transmisji

Kamil Guziak, 02.04.2015; 00:14

1,1 mld € do podziału w sezonie 2015/16

Wczorajsze plotki nie znalazły potwierdzenia w rzeczywistości. Niesprawiedliwy podział pieniędzy ze sprzedaży praw telewizyjnych w Hiszpanii jest obecnie głównym tematem obrad LFP. Związek zapowiedział, że nadchodzący sezon przyniesie zasadnicze zmiany, a podział uzyskiwanych kwot będzie zbliżony do modelu stosowanego w Anglii.

Projekt nowej umowy zakłada sprzedaż pakietu praw za kwotę 1,1 mld €, co przełoży się na zwiększenie kwot dotychczas uzyskiwanych przez kluby. Skorzystać ma na tym rozwiązaniu także Valencia, która w przypadku zatwierdzenia umowy, może liczyć na przychód rzędu 60-70 mln € za sezon (obecnie umowa z Mediapro gwarantuje klubowi zysk rzędu 48 mln € — przyp. red.). Zwiększenie globalnej kwoty nie gwarantuje jednak podziału, jaki możemy zaobserwować chociażby w Anglii, choć jak twierdzą władze LFP — taki model ma służyć za wzór. Sprawa dotyczy zmiany sposobu sprzedaży praw. Dotychczasowy model sprzedaży „na własną rękę” różnym operatorom zastąpić ma sprzedaż wszystkich praw razem, jako pakietu całościowego. Aby tak się stało, kwestia musi się znaleźć w nowym dekrecie królewskim dot. scentralizowanej sprzedaży praw telewizyjnych, a następnie zostać zatwierdzona. Sprawa nie jest jednak prosta ze względu na pewien spór, o którym przeczytacie w dalszej części.

W następstwie porozumienia wszystkich klubów, choć w dalszym ciągu będąca kwestią sporną, dwójka Real Madryt - FC Barcelona, miałaby utrzymać poziom 140 mln € za sezon, zaś pozostałe 820 mln miałoby trafić do podziału między pozostałe kluby Primera División. 50% tej kwoty zostanie podzielone równo pomiędzy wszystkie drużyny w lidze, przez do kasy każdego klubu wpłynie stała kwota rzędu 22,7 mln €. Kolejne 25% z kwoty 820 mln € rozdzielone ma zostać zgodnie z klasyfikacją w ligowej tabeli na zakończenie obecnego sezonu. Tu proporcja będzie znacząca, bowiem pierwsza drużyna może liczyć na niespełna 20 mln € dodatkowego dochodu, zaś ostatnia otrzyma około 1 mln €.

Zakładając, że Valencia zakończy rozgrywki na miejscach 3-4, może liczyć na zysk rzędu odpowiednio 17,5 lub 16,6 mln €. Ostatnie 25% z ogólnej puli rozdzielone zostanie zgodnie z renomą drużyny, ilością sprzedawanych biletów oraz karnetów (Valencia odnotowała w stosunku do poprzedniego sezonu 15% wzrost z tego tytułu), a także popularnością (medialnością zespołu) w Hiszpanii oraz poza granicami. W tej klasyfikacji Valencia bezapelacyjnie znajduje się w pierwszej czwórce La Liga. Do tego dodać należy jeszcze kwotę 4 mln € z tytułu sprzedaży biletów. Jeśli więc dowodzona przez Nuno drużyna zakończy sezon na minimalnie czwartej pozycji, może liczyć za zysk w kwocie przekraczającej 60 mln €.

Zdaniem działaczy Valencii takie rozwiązanie może pozbawić klub możliwości zwiększenia dochodów z tego tytułu w przyszłości, z drugiej zaś strony wpłynie to sprzedaż praw Realu Madryt i Barcelony, które od tej pory nie będą mogły negocjować nowych kontraktów telewizyjnych niezależnie od władz.

Wojna pomiędzy LFP a RFEF

Choć porozumienie pomiędzy klubami zostało osiągnięte, to ostateczna decyzja w sprawie sprzedaży praw nie została jeszcze podjęta, głównie za sprawą sporu pomiędzy Ligą Profesjonalnej Piłki Nożnej (LFP), a Hiszpańską Królewską Federacją Piłkarską (RFEF). Dotyczy on formy, w jakiej miałoby zostać uchwalone ostateczne porozumienie, a dokładniej mówiąc treści dekretu królewskiego.

W poniedziałek, 30 marca odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie, na które zaproszeni zostali przedstawiciele 42 klubów tworzących LFP. Głównym powodem spotkania w pomieszczeniach stadionu Espanyolu były negocjacje między LFP a RFEF w celu osiągnięcia konsensusu. Na zgromadzeniu nie pojawił się żaden z przedstawicieli RFEF, co wywołało prawdziwą burzę w szeregach LFP, któremu przewodniczy Javier Tebas. „Ángel María Villar jest świadomy aktualnej sytuacji zawodowej i amatorskiej piłki nożnej, więc tym bardziej jego postawa jest nieodpowiedzialna, niespójna i robi wiele szkód dla hiszpańskiego futbolu” — mówił stanowczo o prezesie RFEF. Intencją Tebasa jest zawieszenie umowy na mocy której Federacja koordynuje pracę Związku i utworzenie wspólnego komitetu, by skutecznie negocjować z rządem wspólną sprzedaż praw. Takim rozwiązaniem nie jest jednak zainteresowany prezes RFEF, który blokuje negocjacje między stronami, nie wykazując przy tym chęci spotkania i podjęcia negocjacji.

Wielu prezydentów klubów z pierwszej i drugiej ligi uważa, że osobista, wręcz absurdalna wojna na linii Tebas-Villar nie sprzyja nikomu i najbardziej uderza w kluby czekające na ostateczne rozstrzygnięcia w sprawie sprzedaży praw telewizyjnych. Kluby te popierają przedstawiony model podziału zysków.

Część osób także uważa, że zatwierdzone w dekrecie królewskim warunki sprzedaży praw są nieprawidłowe i niezgodne z prawem. Chodzi tu o równość wszystkich klubów wobec prawa, która we wspomnianym dekrecie została zachwiana na korzyść Realu Madryt i Barcelony. Jak podkreśla Tebas, wszystkie zespoły powinny być na równi wobec prawa i nikt nie powinien mieć w tym przypadku przewagi. Dodatkowo przedłużający się spór sprawia, że pozostaje coraz mniej czasu na negocjacje z podmiotami zainteresowanymi kupnem praw do hiszpańskiej ekstraklasy.

Kategoria: Ogólne | SuperDeporte | PlazaDeportiva skomentuj Skomentuj (8)

KOMENTARZE

1. 19Piter9702.04.2015; 08:03
19Piter97I bardzo dobrze , większe dochody = lepszy zawodnicy , większy rozwój naszej kochanek Valencii . :) 48mln a 70 to różnica.
2. 19Piter9702.04.2015; 08:04
19Piter97Oczywiście z Realem i Putą nic nie zrobią , bo nic im się stać nie może...
3. Melvedor02.04.2015; 08:27
MelvedorTen podział to dalej skandal. Real i Barcelona po 140 mln i będą jeszcze pobierać z tych innych pól typu miejsce w lidze, marketing, bilety itp. Wyjdzie więc i tak, że Real i Barcelona dostaną np. po 170 mln a taka Cordoba 25. Czy coś się zmienia? Moim zdaniem nie, tylko wszystko jest bardziej ukryte
4. fischerVCF02.04.2015; 10:25
fischerVCFMoim zdaniem podział powinien być ustalany tylko i wyłącznie według miejsca zajętego w tabeli w ubiegłym sezonie.
5. Dzidek02.04.2015; 13:50
Dzidek^ Niestety to nie wydaje się dobrym zagraniem. Część klubów szybko kładłaby większy nacisk na rozgrywki ligowe i odpuściło puchary, przez co w średnim i długim okresie zyski z praw telewizyjnych zmniejszyłyby się (mniej drużyn w Lidze Mistrzów, niższa atrakcyjność, itd.).

Chociaż VCF zarobiłaby więcej, taka zmiana wcale nie oznacza lepszej sytuacji dla klubu na rynku hiszpańskim. Zyskają słabsze drużyny, przez co trudniej będzie wyciągnąć Griezmannów, Barraganów czy Piattich.
6. Vicente7302.04.2015; 13:54
Vicente73Gówno, a nie dobra zmiana... Rzucają ochłapy na zamknięcię pysków, a różnica wciąż będzie gigantyczna (140 vs 60 mln). O kant dupy potłuc takie porozumienia i dziwie się, że kluby nie sięgają po więcej, a zadowalają się - jak powiedziałem - ochłapami.
7. Qnick198602.04.2015; 15:12
Qnick1986To nie tak, że 140 do 60.

1 etap (280 mln dla R&B + 410 mln do podziału)
Barca - 140 mln
Real - 140 mln
pozostałe 18 klubów po 22,7

2 etap (205 mln do podziału)
podział według pozycji dla wszystkich 20 ekip
(tu Real i Barca też mogą trzepać najwięcej jeśli będą na dwóch pierwszych miejscach)

3 etap (205 mln do podziału)
podział ze względu na marketing, bilety itp.
(tu między Realem & Barcą a resztą będzie przepaść)

Tak więc taka Barcelona czy Real mogą spokojnie wyciągać po jakieś 180 mln lekko.

Nie wiem skąd się bierze to nasze 60.
22,7 + 17,5 mln (3 miejsce) to 40,2 mln. Czyżbyśmy za popularność mieli dostać 20 mln? Przypominam, że do podziału z tego tytułu jest 205 mln, gdzie B&R dostaną na pewno jeszcze więcej (znacznie zapewne) od nas.

Etap 2 i 3 jest ok i ma jakieś podstawy.

W angielskim systemie kwota bazowa w pierwszym etapie byłaby równa dla każdego. Różnice wynikają tam z etapów 2 i 3.

W Hiszpanii bazowa kwota to różnica niemalże 120 mln między świętymi krowami a resztą.
8. LukasZ_NS02.04.2015; 17:49
LukasZ_NSSkandal ! Dlaczego puty i mierdy mają dostawać stałą kwotę? "więcej niż kluby"...

Mogliby ustalić dodatkowe premie za wygraną w lidze itp itd...
Poza tym możemy na tym tylko stracić, bo dostawać będziemy kwotę zależną od wyników, a tamte 2 więcej niż kluby stałą + jeszcze dodatkowo z puli reszty zespołów...więc na obecnych zasadach moglibyśmy negocjować nowy kontrakt np za sezon lub dwa jeśli dalej zajmowalibyśmy 3 miejsce lub lepiej w lidze...a tak to tamci oszuści będą mieli tyle zagwarantowane, a my będziemy rozliczani z wyników jedynie...