VCF.pl - Strona Główna
Panel użytkownika załóż konto przypomnienie hasła
RSS RSS

VALENCIA CF – AKTUALNOŚCI

Nowe Mestalla na 61 500 miejsc

Marcin Śliwnicki, 16.11.2013; 19:44

Zapowiadane zmiany w projekcie

Projektant Mark Fenwick pojawił się ostatnio w Valencii aby przedstawić zmienione plany budowy Nuevo Mestalla. Projekt zakłada zmniejszenie kosztów dokończenia inwestycji przede wszystkim poprzez ograniczenie liczby miejsc na obiekcie. Zmiany mają nie mieć wpływu na funkcjonalność obiektu i jego ocenę w klasyfikacji UEFA.

„Sytuacja ekonomiczna jest zupełnie inna, niż jeszcze kilka lat temu. Istnieje jednak szansa, aby ruszyć ten projekt z miejsca, utrzymując go jednocześnie w duchu, w jakim miał powstać. Aby to zrobić, trzeba zoptymalizować koszty, dostosować je do obecnych realiów.”

Fenwick dodał także: „Tym, co chcemy osiągnąć jest zachowanie pierwotnej formy i ducha stadionu, pokazanych w oryginalnym projekcie. W 2006 roku model obiektu drukowano we wszystkich gazetach, był po prostu spektakularny. Stadion jest jak katedra, tyle że w nowoczesnym życiu i złożony głównie z betonu i stali.”

Sposoby na zmniejszenie kosztów

„W projekcie mamy 3500 podziemnych miejsc parkingowych. To zbyt dużo, taka ilość jest niepotrzebna. W dniu meczowym ciężko byłoby nawet o bezpieczeństwo. Po zmianach pojemność parkingu wyniosłaby 2000 miejsc, w tym 225 miejsc dla pracowników i obsługi stadionu. Pozwoliłoby to zmniejszyć powierzchnie parkingu i podłóg w północnej części obiektu odpowiednio o 98000 i 10000 metrów kwadratowych. To znaczne oszczędności.”

„Stalowa konstrukcja obiektu zasadniczo nie ulegnie zmianie, ale zamierzamy zmniejszyć powierzchnię jej pokrycia. Pierwotnie dach miał rozpoczynać się równolegle z pierwszym rzędem krzesełek. Jest to jednak rozwiązanie generujące olbrzymie koszty. Aby je zmniejszyć planujemy cofnąć linię dachu o 25 metrów. Jest to maksymalna możliwa zmiana, chcemy bowiem, aby obiekt miał najwyższą możliwą ocenę w klasyfikacji UEFA. Jednym z warunków jej otrzymania jest zadaszenie przykrywające przynajmniej 75% widowni. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić blisko 1900 ton stali. W związku ze zmianą pokrycia uproszczeniu ulegnie też system wykorzystujący wodę z rzeki Turia.”

„Chcemy pozostać przy głównej idei wyglądu stadionu. Tym, co ulegnie zmianie będzie konstrukcja fasady obiektu. Jej aluminiowe elementy miały być pierwotnie wsparte na specjalnej konstrukcji. Chcemy, we współpracy z niemieckim inżynierem pracującym niegdyś nad projektem stadionu olimpijskiego w Monachium, zastosować rozwiązanie umożliwiające rezygnację z dodatkowych elementów nośnych, tak, aby elementy same utrzymywały swój ciężar. Tym samym wygląd pozostałby bez zmian, spadłyby natomiast koszty kolejnego z etapów budowy.”

„Najwięcej dyskusji dotyczyło pojemności stadionu. Zdecydowaliśmy zmniejszyć jego wielkość do 61500 miejsc. Owszem, liczba miejsc spadnie o ponad 10000, ale poprzez zwiększenie przestrzeni pomiędzy krzesełkami o około 10%, wzrośnie wygoda widza. Pojemność i tak będzie o 6000 miejsc większa od obecnego obiektu, a fani Valencii będą mieli jeden z najbardziej komfortowych stadionów na świecie, porównywalny z tymi budowanymi właśnie w Katarze.”

„Podczas rozgrywanych spotkań oświetlenie wnętrza będzie mogło być modyfikowane, a jego intensywność zwiększana lub zmniejszana, w zależności od potrzeb. Nocną, widok świateł przebijających się pomiędzy elementami fasady będzie wyglądał w mieście fantastycznie, na miarę użytych nowoczesnych technologii.”

Kategoria: Ogólne | SuperDeporte skomentuj Skomentuj (12)

KOMENTARZE

1. VdV2316.11.2013; 20:24
VdV23Czyli będzie można tam zrobić finał LM?;)
2. lisovski16.11.2013; 20:29
lisovskiPlany,plany ,plany....
3. Joxer16.11.2013; 20:35
JoxerNiech najpierw prace rusza i przykryja to wszystko dachem zeby nie niszczalo...a pozniej sie martwia nad liczba siedzen do zamontowania...

Jak jeszcze rok lub dwa tak sobie postoi w stanie surowym to kasa zaoszczedzona na zmniejszeniu pojemnosci pojdzie w odnawianie szkieletu tylko po to by ruszyc z dalszymi pracami...

Stadion wyglada przepieknie na zdjeciach i az szkoda ze jeszcze nie jest gotowy :(
4. caterham17.11.2013; 01:20
caterhamDla mnie moze miec nawet 40 tys. Byle by prace wkoncu ruszyły. Może to bylby nowy rozdzial w historii klubu? I niemam nic przeciwko bogatym arabom niech ktos wkoncu postawi nas na nogi bo jz nie chce sie gadac
5. inek17.11.2013; 08:18
Juve zbudowało nowy stadion na 40000 miejsc, czyli mniejszy niż poprzedni, ale wszyscy i tak się cieszą bo jest piękny, ma swój styl i w końcu ludzie zaczęli przychodzić...
6. ser2317.11.2013; 08:26
ser2361500?

tylko po co...AMUNT VALENCIA !!!
7. 19Piter9717.11.2013; 08:57
19Piter97Wszystko pięknie tylko kiedy w końcu ruszą te pracy znowu na tym Stadionie ? :o
8. LimaK17.11.2013; 17:34
Bardzo ładny stadion. Mam nadzieję, że powstanie ;)
Ilość miejsc mimo, że zmniejszona to w dalszym ciągu duża. Valencia nie potrzebuje stadionu na 70 tys. widzów bo i tak by go nie zapełniła (może kilka razy w roku na najważniejsze mecze ale to też nie koniecznie).
Ważne by stadion był wypełniony. Choć i z tym może być problem jeśli zespół nie zacznie ładnie grać i przede wszystkim wygrywać...
9. LimaK17.11.2013; 17:40
inek - Juve ma stadion na 41 tys. miejsc ;)

Dokładnie. Mają piękny stadion, który dodał im skrzydeł :) Najważniejsze, że praktycznie na każdym meczu mają stadion wypełniony do ostatniego miejsca.

Niestety obiekt jest za mały rzeby kiedyć mógł na nim się odbyć finał LM ale najbliższy finał LE odbędzie się właśnie tam.

Ciekaw jestm kiedy odnowią pracę nad Nuevo Mestalla :) Oby to w ogóle nastąpiło ;)

10. Angulo19.11.2013; 20:32
AnguloTen stadion to obraz hiszpańskiej gospodarki. Przesadne inwestycje w infrastrukturę: ponad 16 tys. km autostrad, które świecą pustkami, około 2 tys. szybkich pociągów przewożących powietrze. 3/4 lotnisk przynosi regularne straty, puste nowo wybudowane osiedla... Sami doprowadzili się do ruiny. Typowe przeinwestowanie.
11. Joxer20.11.2013; 11:41
JoxerAngulo

Przepraszam gdzie Ty tam widziales puste autostrady, pociagi i te 3/4 lotnisk przynoszacych straty???

Jakos bylem w Hiszpanii, jak rowniez moja rodzina i znajomi w okresie letnim, zimowym i wiosennym i jakos nie widzialem i Oni takze zeby gdziekolwiek bylo pusto. Jakos samoloty, ktorymi latalem tez puste nie byly a lotniska wrecz zapchane ludzmi...oczywiscie nie wszystkie ale wiekszosc...

Jakbys dal jakies wiarygodne dane na potwierdzenie swojej teorii bylbym wdzieczny bo z moich obserwacji wynika co innego jak rowniez z danych z ktorymi mialem okazje sie zetknac w roznych artykulach prasowych...

To ze tam jest ciezko to fakt ale przesadzanie i uprawianie propagandy w stylu Goebbelsowskim zaczyna mnie troche irytowac...
12. Angulo20.11.2013; 19:25
AnguloOczywiście, że jadąc na wakacje w okolice wybrzeża nigdzie nie będzie pusto, ale przyuważ, że Hiszpania rozciąga się na cały półwysep Iberyjski i nie mów mi, że ichniejsze autovie nie świecą pustkami, podczas gdy ruch na nich to średnio 2-3 tys. pojazdów na dobę.

Z lotniskami podobnie, w Madrycie czy Barcelonie nie ma dramatu, ale jest cała masa mniejszych lotnisk, wybudowanych w latach 90+ i tam jest już duży problem.

Pomijam juz fakt, że panuje tam największe bezrobocie w Europie i Hiszpanie masowo emigrują, głównie do Francji, Niemiec i uwaga, uwaga: do Polski. Tak dla tych co uważają, że u nas jest źle.