VCF.pl - Strona Główna
Panel użytkownika załóż konto przypomnienie hasła
RSS RSS

VALENCIA CF – AKTUALNOŚCI

Finanse Valencii

Karol Kotlarz, 20.11.2018; 16:49

…czyli o sytuacji ekonomicznej klubu

W grudniu zbierze się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Valencii CF, na którym zebrani będą omawiać głównie tematy związane z finansami zespołu. Jak wygląda sytuacja ekonomiczna klubu i jakie kroki zostaną podjęte?

Jakiś czas temu Valencia ogłosiła w oficjalnym komunikacie o Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy, które odbędzie się w dwóch turach: 7. oraz 8. grudnia. W trakcie tego spotkania klub zaprezentuje między innymi:

 • raport o rocznych finansach klubu;

 • zadecyduje o redukcji liczby dyrektorów z dziewięciu do ośmiu, wraz z ich ponownym wyborem;

 • odbędą się wybory stanowiące o tym, czy firma Ernst & Young będzie nadal prowadzić audyt kont spółki;

 • nastąpi obniżenie kapitału zakładowego w celu dostosowania struktury wartości netto spółki.

Już kilka miesięcy temu, w lipcu, podczas konferencji prasowej Mateu Alemany mówił, że klub spodziewa się strat:

Strata to ponad 20 mln €. Robiliśmy przewidywania w czerwcu 2017 roku, lecz ze względu na wiele zmiennych suma ta wzrosła. Nie chcę mówić o konkretnych liczbach, bowiem nie wykonaliśmy jeszcze audytu, ale mówimy o znaczącej stracie.

Według informacji dziennikarzy El Desmarque na Walnym Zgromadzeniu akcjonariusze klubu zostaną poinformowani o tym, że Valencia zanotowała w ostatnim roku rozliczeniowym stratę 36 mln € (wzrost o 9 mln € względem poprzedniego). Dodatkowo, klub odnowił pożyczkę u Petera Lima, a obecny dług wynosi 389 mln €. Rola maksymalnego udziałowca i jego wpływ na sytuację są problematyczne, ponieważ jest on także jednym z głównych wierzycieli klubu.

Przychody i straty

Przychody klubu wyniosły około 105 mln €, na które złożyły się:

 • wpływy z tytułu transmisji TV – 65,5 mln €;
 • reklamy oraz marketing – 16 mln €;
 • wpływy od sponsorów oraz partnerów klubu – 11,4 mln €;
 • przychody meczowe (w tym mecze towarzyskie) – 7,2 mln €;
 • sprzedaż klubowych pamiątek – 4,5 mln €.

Z drugiej strony niemal dwukrotnie tyle wpisano po stronie strat:

 • pensje zawodników oraz pracowników klubu – 86,9 mln €;
 • amortyzacja środków trwałych – 44,3 mln €;
 • utrata wartości aktywów trwałych – 31,2 mln €;
 • koszty finansowe – 12,7 mln €.

Założony budżet na obecny sezon, który ma zostać przyjęty na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy, 171 mln €, jest znacznie wyższy niż ten w poprzednim roku, kiedy to wynosił 91 mln €. Głównym powodem, dla którego różnica jest znacząca, jest awans Valencii do Ligi Mistrzów i związane z tym uzyskane środki finansowe.

Niestety, ze względu na spore koszty funkcjonowania klubu, Valencia planuje sprzedaż zawodników, celem uzyskania środków w wysokości 42 mln €. Należy jednak pamiętać, że nie jest to obowiązek. Z podobną sytuacją spotkaliśmy się chociażby latem, kiedy to Los Ches zarobili na transferach około 30 mln €. Dodatkowo, Valencia wciąż spłaca raty za niektórych zawodników w wysokości 6,7 mln €.

Rola Petera Lima

Singapurski właściciel „Nietoperzy”, a dokładniej jego firma Meriton, udzieliła klubowi dwóch pożyczek w wysokości 100 i 80 mln €. 62 mln € z pierwszej z nich zostały już wypłacone, pozostała kwota nie trafiła jeszcze na konta klubu z Mestalla, jednak w rozliczeniu finansowym figurują jako dług wobec innych spółek. Jeśli chodzi o drugą pożyczkę, na konto Valencii trafi jeszcze 22 mln € z kwoty 80 mln €. Termin spłaty obu zadłużeń został przedłużony.

Co ciekawe, Peter Lim zachowuje możliwość do zastawiania praw ekonomicznych tych graczy, którzy stanowili gwarancję pierwszej pożyczki w wysokości 100 mln €. Valencia jest winna Singapurczykowi 39 mln €.

Redukcja kapitału socjalnego

Jednym z głównych tematów, który zostanie poruszony na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy, będzie redukcja kapitału socjalnego o 65 mln €. 41 mln € z tej sumy ma być przeznaczone na pokrycie ewentualnych strat. Jak wyjaśnił audytor klubu, jest to obowiązkowy środek księgowy, bowiem wartość netto jednostki spada do 45 milionów euro, czyli poniżej dwóch trzecich kapitału społecznego.

Aby to osiągnąć, klub będzie zmuszony czterokrotnie obniżyć cenę akcji z 24,16 € do 6 €. Jak podają źródła związane z Valencią, ta redukcja nie będzie oznaczać jakiegokolwiek obniżenia wartości kapitałowej udziałów w kapitale zakładowym. Ostateczny kapitał zakładowy wyniesie 21,5 mln €, na co złoży się blisko 3,6 miliona akcji po 6 € każda.

Zadłużenie klubu

Jak już wcześniej napisano, dług Valencii wynosi 389 mln €. Składa się na to zadłużenie długoterminowe – 286 mln € oraz krótkoterminowe – 103 mln €. W zadłużenie długoterminowym wliczone jest wspomniane 39 mln €, jako część pożyczek od Petera Lima, zaciągniętych w 2015 roku, które nie zostały odliczone plus odsetki.

Komu Valencia musi oddać pieniądze? Listę dłużników otwierają banki, którym klub winien jest łącznie 197 mln €. Dług wobec podmiotów sportowych oraz pośredników w transferach wynosi 92 mln € (stan na 30 czerwca). Klub winien jest też 11 mln € Radzie Miasta Walencja za nabycie gruntu pod budowę Nuevo Mestalla. Kolejne 3,3 mln € Valencia zapłacić musi Hiszpańskiemu Urzędowi Podatkowemu, jednak od tej decyzji złożono już odwołanie. Dodatkowo należy nadmienić, iż Valencia jest poręczycielem dwóch pożyczek hipotecznych od Litoral del Este i gwarantem umów podpisanych dla Porxinos.

Wciąż nie jest rozwiązana kwestia kary nałożonej na klub przez Komisję Europejską w wysokości 23,6 mln €. W ostatnich miesiącach Valencia złożyła apelację o odłożenie terminu zapłaty, który została uwzględniona. Nie jest jednak znany ostateczny termin spłaty.

Kategoria: Ogólne | El Desmarque Valencia skomentuj Skomentuj (0)

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy.